Dnia 03.11.2022 r. w Szkole w Otmicach odbyło się spotkanie uczniów kl. V-VI-VIII, w tym członków Szkolnego Koła Europejskiego z Panem Petrem Mooz. W spotkaniu uczestniczył równie zastępca Pani Wójt- Pan Grzegorz Koprek.

Petr Mooz jest Kierownikiem Działu Informacji i Komunikacji Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu w Komisji Europejskiej, gdzie pracuje również jako doradca naczelnego dyrektora. Wcześniej pracował również na kierowniczych stanowiskach, m.in. w BSC Praga Company, a także w Czeskiej Ambasadzie w Austrii, gdzie był Od 12 lat był  dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa  i Ochrony.

Otmiccy uczniowie bardzo starannie przygotowali się do tego spotkania, w ramach koła, lekcji WOS-u poznali strukturę pracy Parlamentu Europejskiego, przygotowali gazetkę na temat Polaków pracujących w UE oraz pytania do gościa. Spotkanie prowadzone było w języku angielskim. Nasz gość w bardzo przystępny sposób opowiadał o pracy w Komisji Europejskiej, o tym w jaki sposób dzielone są unijne fundusze. W trudniejszych momentach wspomagała nas tłumaczeniem Pani Kasia Pelc. Najciekawszą częścią była ta, w której uczniowie mogli zadawać pytania (oczywiście w języku angielskim!). 

Jak przebiegała Pana ścieżka zawodowa, aby pracować w Komisji Europejskiej? Czym chciał się Pan zajmować w dzieciństwie? Z europosłem z jakiego kraju ma Pan najlepsze relacje? Czy wg pana bycie w UE to szansa dla każdego Europejczyka? Jak Czesi pomagają Ukrainie? Jak  europejskie inwestycje wpływają na nasze codzienne życie? Na te i inne pytania Pan Petr Mooz odpowiedział nam w czasie niesamowicie sympatycznego i interesującego spotkania, które było również okazją do sprawdzenia naszych umiejętności językowych. Nie taki straszny ten angielski!!